top of page

İŞ HAYATINDA KARPMAN DRAMA ÜÇGENİ


Karakterimiz ve öğrendiğimiz iletişim metodlarıyla iş kimliğimizin ,sürekli değişim ve gelişim gösteren bir yapıda olmasını hedefleriz.

İş hayatındaki davranış ve duygu durumlarımız detaylı incelenmelidir. Davranış, tutum ve duygularımızın gerisinde değerlerimiz, deneyimlerimiz ve öz benliğimiz bir bütün olarak farkında olmamız gereken alanlardandır. Bu nedenle tutum ve davranışların farkında olmak , anlamlandırmak ve gelişim için en önemli başlangıç noktalarından biridir.


Bu noktada karpman drama üçgeni hakkında bilgilenmek gerekir. Üç davranış -duygu-tutumun göründüğü üçgende rolller şu şekildedir:


Kurban Üçgende yer alan kurban için hayat sadece acı ve ıstırap vericidir. Hep haksızlığa uğramakla birlikte zalimliklerle mücadele etmekten bitkin durumdadır. Kurban ya korkmuş ya da kırgın hisseder. Zaman, güç ve yaşamını geliştirme arzusundan yoksundur. Kurban hayattan korkar ve ondan sadece kötü bir şey bekler.


Suçlayıcı(Zorba) Üçgenin suçlayıcı katılımcısı sinirli, saldırgan ve yargılayıcıdır. Kurban üzerinde kontrol sağlar ve onu eleştirir. Enerjisinin kaynağı öfkesidir ve zamanını suçlu çıkarmak için harcar.


Kurtarıcı Kurtarıcı kurban için üzüntü duyar ve zulmü engellemeye çalışır. Aslında kimseyi kurtarmaz. Bu bir yanılsamadır. Kendi problemeri ile başa çıkamadığı için başkalarının problemlerine odaklanmayı tercih eder. İçinde bulunduğu duruma bilinsizce düşmüştür ve kimseye yardım etmeyi amaçlamaz.


Karpman Üçgeni Nasıl İşler ? Suçlayıcı, kurban üzerinde baskılayıcı bir otorite kurar. Kurban otorite karşısında sıkı ve yorucu bir çalışma içine girerek tükenir. Bu aşamada kurtarıcı rahatlık saklaması için kurbana omuz verir. Bu ilişki üçgeni uzun süre devam edebilir. Zaman zaman katılımcıların üçgendeki rolleri değişebilir. Katılımcılar üçgende sıkıştıklarını farketmezler. Hatta herşeyin yolunda olduğunu ve mutlu bir hayatları olduğunu düşünebilirler. Suçlayıcının öfkesini boşaltma olanağı varken kurban minnet duygusuyla kendi hayatını kontrol etme sorumluluğundan kaçmış, kurtarıcı ise kahraman rolünü üstlenmekle mutludur.


Üçgenden çıkış yolu var mı? Her şeyden önce birey yaşamından ve arzularından sorumlu olan tek kişinin kendinin sorumlu olduğunun farkına varmalıdır. Birey kontrolü eline alarak manipülasyondan uzak hareket etmelidir.


Bir kurbansanız; 1. Hayatınızdan şikayet etmeyi bırakın. Sizi mutsuz eden şeyleri düzetlmenin yollarını arayın. 2. Kimse size bir şey borçlu değil. Kurtuluş için beklemeyi bırakın. 3. Yaptıklarınızdan siz sorumlusunuz. Eğer bir şey sizin için iyi değilse başka bir seçim yapmakta özgürsünüz. 4. Birini beklentilerini yerine getiremediğini düşünüyorsanız kendinizi suçlamayın.


Bir suçlayıcıysanız; 1. Sorunlar için diğer insanları ve koşulları suçlamayın. 2. Kimse sizin iyilik veya kötülük kriterlerinize göre hareket etmek zorunda değildir. 3. Sorunları öfkelenmeden barışçıl yolla çözün. 4. Sizden zayıf olanları kullanarak kendinizi savunmayı bırakın.


Bir kurtarıcıysanız; 1. Yardım gerekmeyen durumlarda sessiz kalın. 2. Kendinizi kahraman gibi görmeyi bırakın. 3. Şükran ve övgü beklemeyi bırakın. yardımlarınız karşılıksız yapın. 4. Kahramanlık yapmak için acele etmeyin.


Karpman drama üçgenindeki ilişki modelini hayatın her alanında görmeniz mümkündür. Aile ortamında ve iş hayatında sıkça örnekleri görülür. Üçgenin dışında kalmak enerjinizi ve zihinsel aktivitenizi yükseltir. Zaman zaman farkında olmadan üçgenin içine çekilebilirsiniz. Bu aşamada üçgenin işlevini bilmeniz katılımcı olmanızın önüne geçecektir.


Peki şimdi sizler iş kimliklerinizle çalıştığınız organizasyonda kendinizi hangi rollerde görüyorsunuz.? Sizce rollerin standart cümle kalıpları neler?

Hadi şimdi de şu soruyu cevaplayalım : "Çalıştığınız organizasyon bir insan olsa nasıl biri olurdu ?"

Farkındalıklarınızın çoğaldığı güzel günler dilerim


Hale Gürler

Profosyonel Koç


2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page