top of page

DAKİKALAR İÇİNDE

Karşı karşıyayız artık. Kendimi sunmam, giyim tarzım, fiziksel görüntü ve duygusal durumuma göre ilk 90 sn de hakkımdaki izlenimlerinizin % 90 lık kısmını çoktan edindiniz bile ...

İletişimimiz öncesinde yüz yüze değildi. Paylaştığım verilerle belki online ortamlarda tanımaya çalıştınız . Tüm içgörü, izlenimler, teknik ve yönetsel becerilerimle artık burdayım . Hoşgeldim .

Yepyeni bir başlangıçta ön yargıdan uzak ,birbirimize şans vererek

"haydi, ben bensiz geleyim, sen de sensiz gel " dedik bile.

İş hayatımızın da sosyal hayatımızın da başlangıçları artık kısmen aynı şekilde . İletişimimiz bundan sonrasında bazı süreçlerle ilerleyecek .

Bir takım olacağız. Ortak bir amaç için hareket eden bireyler, birbirlerini fark etmek zorundadırlar. Yabancılaşma önce bireyin çevresiyle başlarken ,sonrasında kendiyle yabancılaşmaya döner. Çevreye yabancılaşmayı farkettiğimizde daha ilk başta izin vermemek gerekecek. Bu nedenle karşımızdakiyle bağ kurmak oldukça önemli. İçten bir selamlaşmayla başlar her şey. Sonra beden dilimiz de devreye girer, onun da konuşmasına izin vererek devam ederiz. Tokalaşırız bir merhabayla beraber. Dokunsal bir temas iletisi için önemli bir kaynaktır. Özgüvenli , sakin ,kararlı ve hakim olmayı sağlayacak şekilde tokalaşmayı sürdürüyoruz.

Konuşurken göz kontağı kurmak hem de bunun ölçülü olmasını sağlıyoruz. Abartı jest mimikten uzak , gereken özeni sağlayarak devam ettiriyoruz iletişimi . "Seni tanıyorum ve sana değer veriyorum" demenin en iyi yöntemlerinden biri ismiyle hitap etmek . (Bu konuda kendinizi değerlendirdiğinizde yeterli değilseniz iyileştirme alanlarına bir madde eklendi bile.) İletişimde siz ve sen şeklindeki hitap dilinin hangisini kullanacağımız da önemli bir parametre .


Ben ben olmaya , sen sen olmaya devam ederken biz oluyoruz birkaç dakika içinde. Bir takım oyuncusu, bir çalışan , eş yada partner olarak devam edecek ilişkiler ,birkaç dakika içinde şekilleniyor. iletişimin içeriği artık kazandığımız farkındalıklarla ilerlemeye devam edecek..
Hale Gürler


14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page